Atrakcje

Palenica i Szafranówka

Nieopodal Szczawnicy znajduje się niewielki szczyt Palenica (722m n.p.m.). Latem staje się świetnym miejscem na rozpoczęcie wycieczki w kierunku Małych lub Środkowych Pienin, z kolei zimą zamienia się w przyjemny stok narciarski.

Promenada

Promenada jest główną ścieżką pieszą i rowerową łączącą Szczawnicę dolną z górną. Rozpoczyna się ona przy Dolnej stacji kolei linowej PKL Palenica, następnie biegnie wzdłuż obu brzegów rzeki Grajcarka, aby zakończyć się przy miejscu jego dopływu do Dunajca. Promenada podzielona jest na dwie części: trasę pieszo-rowerową położoną na lewym brzegu Grajcarka oraz szeroki Deptak relaksacyjny po prawej stronie.

Przełom Dunajca

Spływ Dunajcem, jest najbardziej znaną atrakcją tutejszego regionu. Podróż twa około dwie godziny, jest świetną okazją do zrelaksowania się wśród natury oraz poznania Pienińskiej kultury, legend i okolicy z innej perspektywy.

Sokolica

Sokolica to malowniczy szczyt w Pieninach, stanowiący jeden z najbardziej urokliwych punktów widokowych w tej części Polski. Usytuowany na wysokości 747 m n.p.m., dominuje nad przełomem Dunajca, oferując zapierające dech w piersiach panoramy.

Trzy Korony

Trzy Korony to najwyższy szczyt Pienin Środkowych. Wbrew pozorom nie składa się z trzech, lecz z pięciu turni, z których najwyższym jest Okrąglica. To właśnie na niej znajduje się platforma widokowa, z której podziwiać możemy Przełom Dunajca, inne pienińskie szczyty, a przy dobrej pogodzie także Tatry.

Park górny

Park Górny to najstarszy park zdrojowy w Szczawnicy. Inicjatorem jego budowy w I połowie XIX w. był Jan Kutscher. Park jest zlokalizowany wokół niewielkiej rozlewni wód leczniczych, a jego rozbudowę kontynuowali późniejsi właściciele ziem. Dzięki staraniom Józefa Szalaya, dziś możemy przechadzać się tam wśród unikatowych gatunków drzew o działaniu prozdrowotnym. Park Górny jest miejscem wypoczynku, spacerów i spotkań dla wszystkich odwiedzających to uzdrowiskowe miasto.

Plac Dietla

W centrum uzdrowiska Szczawnicy znajduje się Plac Dietla. Jest to niewielki uroczy plac, który mieści między innymi Pijalnię Wód mineralnych. Warto jest tam się udać aby zdegustować lecznicze wody oraz zrelaksować się w pobliskim parku.

Wodospad Zaskalnik

Zaskalnik jest wodospadem położonym przy ulicy Partyzantów na Sewerynówce, dzielnicy Szczawnicy leżącej z dala od głównych tras i ruchu. Kaskady są położone w niecce i oddzielone od drogi skalistą ścianą ze stromymi schodami. Warto jest jednak się wysilić i pokonać wymagające zejście, gdyż niezależnie od pory dnia i roku widoki są imponujące. Woda spadająca z wysokości 5m przez setki lat wyżłobiła spore wgłębienie i tworzy piękny, naturalny basen otoczony gigantycznymi głazami.

Kaplica na Sewerynówce

Kościółek „na Sewerynówce” jest niewielkim kościołem położonym na skraju lasu Beskidu Sądeckiego w dzielnicy Sewerynówka. Powstał z inicjatywy Związku Nauczycielstwa Polskiego, który w 1922 r. uzyskał ziemię pod budowę małego sanatorium. Początkowo placówka nie posiadała żadnej kapliczki, jednak ze względu na znaczną odległość od centrum miasta oraz religijnych potrzeb kuracjuszy postanowiono takową zbudować. Obiekt wyróżnia się zdobieniami i rzeźbami wykonanymi przez lokalnych rzemieślników.

Rezerwat Biała Woda

Przed utworzeniem rezerwatu w 1963r. teren wąwozu był wykorzystywany gospodarczo od czasów Bolesława Chrobrego. Tuż zaraz za wejściem do rezerwatu, po lewej stronie, znajduje się skała zwana Czubatą. Po południowej stronie potoku znajduje się duże urwisko Smolegowej Skały zbudowanej z wapieni.

Wąwóz Homole

W rezerwacie przyrody Homole, znajduje się wąwóz otoczony pięknymi skalistymi ścianami. Przepływa przez niego krystalicznie czysty potok Kamionka, który tworzy malownicze kaskady. Po przejściu wąwozu można się udać szlakiem na Wysoką.

Atrakcje dzięki aplikacji

Poznaj Góry logo
Powiększone zdjęcie

1/0