Szczawnica

Palenica i Szafranówka

Nieopodal Szczawnicy znajduje się niewielki szczyt Palenica (722m n.p.m.). Latem staje się świetnym miejscem na rozpoczęcie wycieczki w kierunku Małych lub Środkowych Pienin, z kolei zimą zamienia się w przyjemny stok narciarski.

atrpalenica_37ef76781f.jpg

Kaplica na Sewerynówce

Kaplica została wybudowana w 1933r. na potrzeby pobliskiego sanatorium dla chorych na astmę, na gruncie hrabiego Adama Stadnickiego. Znajdują się tu prace Henryka Zachwieji, jednego z najlepszych rzeźbiarzy Szczawnicy.

DSC_0146_905de48239.jpg

Kościół św. Wojciecha

Tak zwany Ko­ściół Szczawnicki został wzniesiony w latach 1882-1892 z kamienia pienińskiego i cegły. Jest to świąty­nia neogotycka, otynkowana, kryta blachą, jednonawowa, z dwiema kaplicami o charakterze transeptu, prezbi­terium węższym od korpusu i wieżą od frontu.

DJI_0312.jpg

Park dolny i górny

Park Dolny jest ostoją spokoju pośród ruchliwej Szczawnicy. Oprócz zróżnicowanych roślin i drzew znajdziemy tam staw z rybami i altaną widokową, fontannę, grotę Mikołaja Zyblikiewicza, kaplicę Matki Bożej Częstochowskiej, altanę muzyczną oraz zdrój "Wanda".

atrparkd_7bb60f38ee.jpg

Dworek Gościnny

Tak zwany „Pieniński salon”, znajduje się w górnej części Szczawnicy i jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych, koncertów i innych uroczystości o tematyce regionalnej. Ponadto w dworku działa restauracja organizująca kameralne koncerty.

DSC_0321 - Copy_HDR1.jpg

Promenada

Promenada w Szczawnicy, jeden z najdłuższych deptaków w Polsce, mierzy aż 1800 metrów długości. Deptak rozpoczyna się pod dolną stacją kolei linowej na Palenicę i łączy się ze ścieżką pieszo - rowerową prowadzącą na Słowację wzdłuż Dunajca.

DSC_0152.jpg

Wodospad Zaskalnik

Wodospad Zaskalnik położony jest w Sewerynówce, dzielnicy Szczawnicy leżącej z dala od głównych tras i dużego ruchu. Woda spadająca z wysokości 5m przez setki lat wyżłobiła sporą nieckę, tworząc piękny, naturalny basen w urokliwej okolicy.

atrwodospad_fb2c58869a.jpg

Schronisko Orlica

Położone nieopodal szczawnickiej przystani flisackiej, Schronisko Orlica wybudowane zostało w 1932 roku. Od początku wykorzystywane było do celów turystycznych, początkowo jako prywatny pensjonat. Znajduje się na niewielkim wzniesieniu (ok. 450 m n.p.m.) pod Białą Skałką i tuż nad Drogą Pienińską.

DSC_0242 - Copy.jpg

Plac Dietla

W centrum uzdrowiska Szczawnicy znajduje się Plac Dietla. Jest to niewielki uroczy plac, który mieści między innymi Pijalnię Wód mineralnych. Warto jest tam się udać aby zdegustować lecznicze wody oraz zrelaksować się w pobliskim parku.

DSC_0348 - Copy.jpg

Pieniny Właściwe

Pieniński PN

Krościenko nad Dunajcem oraz Szczawnica leżą w bezpośrednim sąsiedztwie Pienińskiego Parku Narodowego. Do spotkania z pięknymi lasami, górami i endemicznymi roślinami wystarczy tylko 20 minut spaceru.

DSC_0203-02-11-22.jpg

Sokolica

Sokolica (747m n.p.m.), wraz z Trzema Koronami, jest najpopularniejszym szczytem Pienin. Słynie z rosnących tam niepowtarzalnych sosen karłowatych oraz znakomitego widoku na pieniński przełom Dunajca, Pieniny i Tatry Wysokie.

DSC_0152_Panorama.jpg

Przełom Dunajca

Spływ Dunajcem, jest najbardziej znaną atrakcją tutejszego regionu. Podróż twa około dwie godziny, jest świetną okazją do zrelaksowania się wśród natury oraz poznania Pienińskiej kultury, legend i okolicy z innej perspektywy.

DSC_0102.jpg

Trzy Korony

Trzy Korony przy wysokości 982 m n.p.m. są najwyższym szczytem Pienin Środkowych. Na samym wierzchu znajduje się platforma widokowa z której rozpościera się przepiękny widok na Pieniński Przełom Dunajca, Tatry, jezioro Czorsztyńskie.

DSC_0741.jpg

Czerwony Klasztor

Budowę Czerwonego Klasztoru rozpoczęto w 1330 r. Nazywano go Klasztorem Lechnickim, gdyż powstał na terenach wyłączonych z położonej wyżej w dolinie potoku Havka wsi Lechnica, zaś od pokrycia czerwoną dachówką był „od ludu czerwonym zwany”.

DJI_0272.jpg

Zamek Pieniny

Pod nazwą Zamek Pieniny kryją się ruiny zamku położonego w Pieninach Właściwych, pod wierzchołkiem Zamkowej Góry (799 m n.p.m.). Według Jana Długosza przebywał tam Bolesław Wstydliwy z matką i księżną Kingą, podczas I najazdu tatarskiego na Polskę.

DSC_0442.jpg

Schronisko Trzy Korony

Schronisko Trzy Korony położone jest w Pieninach Właściwych, w miejscowości Sromowce Niżne, na wysokości 470 m n.p.m. Zlokalizowane jest w atrakcyjnym miejscu, na południowym stoku pod szczytem Trzech Koron, w pobliżu wylotu Wąwozu Szopczańskiego.

DJI_0241.jpg

Czertezik

Czertezik jest długim i wąskim szczytem, który od zachodu sąsiaduje z Czerteżem (774 m), a od południowego wschodu przełęcz z Sokolicą. Południowy stok jest stromy, miejscami skalisty i opada do Dunajca i głębokiej doliny Pienińskiego Potoku oddzielającej Pieninki od Masywu Trzech Koron.

atrdunajec2_11c745068c-06-11-22.jpg

Pieniny Małe

Palenica i Szafranówka

Nieopodal Szczawnicy znajduje się niewielki szczyt Palenica (722m n.p.m.). Latem staje się świetnym miejscem na rozpoczęcie wycieczki w kierunku Małych lub Środkowych Pienin, z kolei zimą zamienia się w przyjemny stok narciarski.

atrpalenica_37ef76781f.jpg

Wysoka

Wysoka jest najwyższym szczytem pasma Pienin. Szczyt należy do rezerwatu przyrody Wysokie Skałki. Na samym wierzchu, rozpościera się przepiękny widok na Słowację i Tatry, a u podnóża góry znajduje się malowniczy wąwóz Homole.

DJI_0387 1.jpg

Durbaszka

Durbaszka od południowej, słowackiej strony jest porośnięta lasem. W lesie tym znajdują się wapienne skały zwane Kościelnymi Skałami. Na grzbiecie, oraz północnej, polskiej stronie położone są rozległe łąki opadające do doliny Grajcarka które prze II wojną światową były uprawiane przez Łemków.

DJI_0427.jpg

Wysoki Wierch

Wysoki Wierch jest położony w grzbiecie Małych Pienin, wprost na południe od Jarmuty, ponad doliną Leśnickiego Potoku. Rozciągają się z niego jedne z najładniejszych w Pieninach widoków na Masyw Trzech Koron, Tatry, Gorce, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki i pobliską grupę Golicy

DSC_0241.jpg

Jarmuta

Jarmuta jest dobrze wyodrębniona od innych wzniesień Pienin i ma dwa szczyty: znana wystającej wieży telewizyjnej Jarmuta (794 m) oraz Czuprana (777 m), oddzielone przełęczą Matwijowa (763 m). Oprócz nich po północno-zachodniej stronie wyróżnia się jeszcze szczyt zwany Jarmutką (690 m).

DSC_0323.jpg

Krościenko nad Dunajcem

Kras

Kras jest rówienią położoną nad Dunajcem u stóp masywu Sokolicy. Z Krasem związana jest legenda o św. Kindze. Według niej, podczas ucieczki świętej przed Tatarami na Krasie siał zboże rolnik o imieniu Kras. Św. Kinga sprawiła, że w jednej chwili zasiane pole zaszumiało kłosami.

DSC_0126.jpg

Grzybek dla turysty

Na terenie Gminy Krościenka znajduje się 11 „Grzybków”. Są to altany usytuowane w najatrakcyjniejszych puntktach widokowych Pienin, Gorców i Beskidu Sądeckiego. Na szlaku łatwo je rozpoznać dzięki charakterystycznemu kształtowi.

atrgrzybek_81c0193bb6.jpg

Kościół Wszystkich Św.

Spacerując po Krościeńskim rynku, warto zwiedzić Kościół Wszystkich Świętych. Jest to gotycka budowla wzniesiona w I połowie XIV wieku, była siedziba Parafii Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem.

20221008_153924.jpg

Część rekreacyjna

Nad brzegiem Dunajca znajduje się część rekreacyjna, którą sobie upodobają miłośnicy sportu, a także relaksu. Znajdziemy tam trawiastą plażę, boisko do siatkówki, siłownia zewnętrzna, skatepark, plac zabaw oraz boisko piłkarskie.

DSC_0062_Panorama.jpg

Velo Dunajec

Velo Dunajec jest trasą rowerową, przebiegającą przez najpiękniejsze tereny doliny Dunajca z widokami na Beskidy, Pieniny i Tatry. Rozpoczyna się w Zakopanem, a kończy za Tarnowem.

DSC_0033.jpg

Źródła wód mineralnych

Tak jak Szczawnica, Krościenko nad Dunajcem również posiada źródła wody mineralnej - Maria, Stefan oraz Michalina. Wypływają u podnóża Góry Stajkowej oraz wykazują właściwości lecznicze. Dzięki nim w 1862 Krościenku nad Dunajcem nadano status uzdrowiska.

DSC_0159.jpg

Rynek w Krościenku

Już od czasów średniowiecza w centrum Krościenka znajduje się rynek. Miejsce ma wartość historyczną, stoi tam wiele zabytkowych budynków, zawitali tam królowie Polski. Obecnie, dzięki licznym kawiarniom, jest to główny plac spotkań i odpoczynku.

DSC_0036 1.jpg

Jaworki

Wąwóz Homole

W rezerwacie przyrody Homole, znajduje się wąwóz otoczony pięknymi skalistymi ścianami. Przepływa przez niego krystalicznie czysty potok Kamionka, który tworzy malownicze kaskady. Po przejściu wąwozu można się udać szlakiem na Wysoką.

DSC_0006_HDR.jpg

Skwer Czarna Woda

Rynek w Jaworkach stanowi miejsce odpoczynku dla schodzących z gór turystów, punkt spotkań mieszkańców oraz teren lokalnych imprez kulturalnych. Ryneczek oddzielony jest od jezdni białym murem z kamiennymi basztami krytymi gontem.

Skwer Czarna Woda

Rezerwat Biała Woda

Przed utworzeniem rezerwatu w 1963r. teren wąwozu był wykorzystywany gospodarczo od czasów Bolesława Chrobrego. Tuż zaraz za wejściem do rezerwatu, po lewej stronie, znajduje się skała zwana Czubatą. Po południowej stronie potoku znajduje się duże urwisko Smolegowej Skały zbudowanej z wapieni.

DJI_0660.jpg

Cerkiew św. Chryzostoma

Dzisiaj pod powołaniem św Jana Chrzciciela, kościół w Jaworkach, który do pierwszych lat powojennych pełnił funkcję cer­kwi greckokatolickiej, zbudowany został w 1798r., z okazji utworzenia tu parafii. Reprezentuje on tzw. architekturę józefińską, opartą na au­striackich urzędowych wzornikach.

DSC_0085.jpg

Gorce

Wdżar

Wdżar jest powulkaniczną, silnie zagospodarowaną górą. Zarówno w zimie, jak i w lecie znaleźć tu można sporo atrakcji turystycznych: m.in. wyciąg krzesełkowy, park linowy, Bike Park dla kolarzy grawitacyjnych i enduro, ścieżka edukacyjna przez kamieniołomy Tylka i Lisi Łom.

DJI_0767 1.jpg

Lubań

Lubań ma dwa wierzchołki: zarośnięty lasem wierzchołek wschodni oraz wierzchołek zachodni słynący z rozległych panoram. Pomiędzy dwoma wierzchołkami rozpościera się polana Wierch Lubania. Lubań jest popularny od dawna, już od 1860r. kuracjusze ze Szczawnicy wyjeżdżali chłopskimi furkami pod szczyt.

DSC_0316.jpg

Turbacz

Najwyższy szczyt Gorców, co prawda poza Gorczańskim Parkiem Narodowym (granica przebiega po wschodniej oraz po północnej stronie szczytu). Poniżej szczytu znajduje się okazałe schronisko PTTK z ponad 100 miejscami noclegowymi. Turbacz już w XIX w. był popularnym celem turystycznym.

DSC_0105_Panorama.jpg

Gorczański PN

Gorczański PN obejmuje centralne pasmo Gorców, m.in. masywy Turbacza i Gorca. Jest to ostoja ponad 1500 gatunków roślin, oraz ponad 150 gatunków kręgowców. Park narodowy słynie z rozległych lasów, polan gorczańskich oraz pięknych widoków na Tatry, Jezioro Czorsztyńskie i Pieniny.

DSC_0156 1.jpg

Gmina Łapsze Niżne

Kościół św. Kwiryna

Kościół został ufundowany w 1310 roku przez założyciela wsi. O węgierskich korzeniach tej fundacji świadczy choćby wybór patrona tej świątyni, św. Kwiryna (był biskupem i męczennikiem, działał na terenie dzisiejszej Chorwacji). Jest to jedyny kościół w Polsce jakiemu patronuje ten Święty.

DJI_0104-13-11-22 1.jpg

Zapora Niedzica

Wybudowana w 1975 zapora spotkała się wówczas z licznymi protestami ekologów. Jednak już w roku 1997 ochroniła pobliskie miejscowości przed Powodzią Tysiąclecia.

DSC_0092 1.jpg

Zamek Dunajec

Zamek Dunajec został wzniesiony najprawdopodobniej w początkach XIV wieku przez Kokosza Berzeviczego. Był przez większość czasu własnością Wegrów, aż do zakończenia I wojny światowej. Dzisiaj zamek spełnia funkcję muzealno-hotelową, będąc jedną z największych okolicznych atrakcji.

DSC_0132.jpg

Gmina Czorsztyn

Kościół św. Katarzyny

Pierwotny kościół nie zachował się, choć przetrwały gotyckie dzieła sztuki. Obecny zbudowano zapewne w 1513r. Od 1988r. obiekt jest wyłączony z kultu, ponieważ wybudowano nowy kościół parafialny. Od 2010 mieści się w nim galeria sztuki.

DSC_0646_Panorama.jpg

Zamek Czorsztyn

Według tradycji przekazanej przez Długosza właścicielem zamku w Czorsztynie w roku 1246 był Piotr Wydżga herbu Janina, szlachcic ziemi krakowskiej, był on również właścicielem zamku Rytra, Łącka oraz zamku Lemiasz. Historycy wiążą początki zamku z działalnością św. Kingi jako Pani Sądeckiej.

DSC_0142.jpg

Organy na Snozce

Pomysłodawcą organów był Władysław Hasior, jeden z najbardziej intrygujących artystów polskich XX w. Instalacja powstała w 1966r. na przełęczy Snozka w paśmie łączącym Gorce z Pieninami. Organy jednak nigdy nie zagrały. Prawdopodobnie z powodu niezamontowania odpowiednich piszczałek organowych.

DJI_0734_HDR.jpg

Jezioro Czorsztyńskie

Jezioro Czorsztyńskie powstało poprzez zbudowanie w Niedzicy zapory wodnej pomiędzy Pieninami Spiskimi a Właściwymi. Posiada 9 km długości i średnio 1,3 km szerokości. Najważniejszą jego funkcją jest ochrona przeciwpowodziowa doliny Dunajca, poprzez gromadzenie nadmiaru wody w czasie wezbrań.

DSC_0034.jpg

Osada Czorsztyn

Ze skansenu w Kluszkowcach roztacza się rozległa panorama na 5 parków narodowych: Gorce, Pieniny, Tatry polskie i słowackie oraz Babią Górę. Widać z niej zamek Czorsztyn, zamek Dunajec oraz zapora w Niedzicy. Tuż obok znajduje się przystań Podhalańskiego Towarzystwa Żeglarskiego.

DSC_0349.jpg
enlarged content

1/0

Zarezerwuj Teraz